Tynningö, rekord i antal föreningar?

Nu börjar det bli dags att utse nya kandidater till styrelserna i de olika föreningarna på ön. Det är svårt att rekrytera och uppdragen går ofta till personer som redan är med i eller har varit med i någon av föreningarna eller har en familjemedlem i en annan förening. Dessutom är medelåldern rätt hög i TRBB och TGEF.

Hjälp oss vidga kretsen av kandidater och lämna förslag på lämpliga personer.

Vi företräder Tynningö-Ramsö byalag och bygdegårdsförening, TGEF och Tynningö IF. Antingen du föreslår dig själv eller någon annan är det viktigt att personen i fråga vet lite vad föreningen sysslar med och vad styrelsearbete innebär. Fråga oss eller någon i de olika styrelserna och läs på hemsidan.

Hör av er till

Annika Åberg                                                                Ann Arendi

elm.aberg@telia.com                                                  ann.arendi@addfysio.se

I valberedningen för TRBB och Tif                          I valberedningen för TGEF och Tif

Tel: 070/310 95 93                                                     Tel: 070/325 40 75

Taggar:
Publicerad i Tynningö/Ramsö Byalag och bygdegårdsförening

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

TRBB Styrelse och stadgar

Ordförande:
Lars Röckert
lars.rockert@gmail.com
073 668 20 02

Vice ordförande:
Gustaf Winqvist
gustaf@battjanst.se
070 302 22 03

Kassör:
Inger Ljung
ingerljung@telia.com
070 630 08 39

Sekreterare:
Mats Lennmo
mats.lennmo@tele2.se
070 241 26 90

Uthyrningsansvarig:
Chris Kjellberg
chris.kjellberg@telia.com 
070 580 12 91

Aktivitetsansvariga:
Lillan Mannbrink
lillanmannbrink@gmail.com
070-376 49 39

Inger Persson
birri@telia.com
070-583 66 59

Ann-Mari Langer
annmari.langer@gmail.com
070-948 50 27

IT-ansvarig:
Christer Edman
christer.edman@yahoo.com
070-234 53 69
Kontaktfomulär

Kontaktperson Ramsö:
Fredrik Lindqvist
fredrik.lindqvist@telia.com
070 999 99 68

Revisorer:
Bengt Björkholm, 08-641 51 35
Svante Nordell, 072 329 9202

Medlemsavgift 2017:
300 kr/familj
Bankgiro 245-5871

Stadgar